Wybór kasy fiskalnej nie jest na pewno łatwą decyzją. Jest to urządzenie, które z uwagi na swoją funkcję musi być całkowicie bezawaryjne, łatwe w obsłudze a przede wszystkim spełniające oczekiwania każdego przedsiębiorcy, którego przepisy prawa podatkowego zobowiązują do posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania za jej pomocą wszystkich swoich transakcji. Obecnie producenci i sprzedawcy urządzeń rejestrujących oferują swoim klientom bardzo szeroki wybór tych urządzeń, a każdy klient może wybrać kasę odpowiednią do swoich potrzeb.
Jaką wybrać kasę fiskalną?
Dobra kasa fiskalna dla prawnika, to na pewno taka, która będzie spełniała jego oczekiwania względem łatwości użytkowania, niskiej ceny zakupu a także sposobu programowania i drukowania paragonów. W tym wypadku kasa fiskalna dla prawnika nie musi posiadać możliwości programowania w niej bardzo dużej liczby produktów i transakcji. W zależności od rodzaju świadczonych usług prawniczych istnieje potrzeba wystawienia rachunków fiskalnych za udzielenie porady prawnej, konsultacji prawnej, sporządzenia pozwów i pism procesowych na potrzeby prowadzonych spraw, udziału w procesach sądowych, świadczenie usług pełnomocnictwa w sprawach urzędowych, świadczenia usług obrony w sprawach karnych, a także pełnomocnictwa w sprawach przed sądem cywilnym. Z powyższego wyliczenia widocznie wynika, że prawnicy nie świadczą usług w bardzo szerokim zakresie. W porównaniu z rodzajem i ilością produktów oferowanych do sprzedaży przez standardowy sklep spożywczy, prawnicy posiadają zaledwie kilku procentowy rodzaj świadczonych usług. Nie ma więc potrzeby kupowania urządzania fiskalnego, które musi posiadać bardzo duży procesor i pamięć operacyjną pozwalającą na zaprogramowanie kilku tysięcy produktów i usług oferowanych przez przedsiębiorcę.
Drukarka czy kasa fiskalna dla prawnika?
Obecnie każdy prawnik może dowolnie wybierać rodzaj urządzenia rejestrującego jego każdą dokonaną transakcję. Najczęściej wybór dokonywany jest drukarką fiskalną a kasą fiskalna. Pierwszy z nich (drukarka) jest urządzeniem, które do właściwego działania potrzebuje połączenia jej z komputerem, w którym zostanie zainstalowane niezbędne oprogramowanie do rozliczeń, a także zostanie zaimplikowana baza danych z wykazem sprzedawanych usług (produktów). W przeciwieństwie do tego urządzenia, konieczność posiadania komputera nie jest wymagana w przypadku zdecydowania się na używanie klasycznej kasy fiskalnej. Jest to bowiem urządzenie całkowicie samodzielne, które pracuje bez komputera.